Chrípkové obdobie je za dverami – ktoré druhy ovocia a zeleniny posilnia imunitu?

Pred rôznymi vírusmi a baktériami nás ochráni jedine dobrá imunita. Na jej budovanie je vhodné užívanie dostatočného množstva vitamínu C a antioxidantov. Ktoré druhy ovocia a zeleniny by ste mali zaradiť do jedálnička viac, aby ste sa vyhli chorobám, ktorým sa darí hlavne na jeseň? Viac sa dočítate v tomto článku.

Chrípkové obdobie je za dverami – ktoré druhy ovocia a zeleniny posilnia imunitu? (Foto: unsplash.com)

Cibuľa a cesnak

Tieto dva druhy zeleniny obsahujú množstvo zlúčenín síry, ktoré budujú imunitu a obranyschopnosť organizmu. Ako už určite viete, tak biele krvinky bojujú proti baktériám a vírusom v našom tele. Cibuľa a cesnak posilňujú ich činnosť. Ak by ste aj ochoreli, tak zrýchľujú liečenie choroby. Tieto dve potraviny vám pomôžu aj s ochranou proti chrípke. Ideálne je, ak si pripravíte cesnakový alebo cibuľový sirup, prípadne si dajte oba druhy zeleniny v surovom stave aspoň raz za pár dní. 

Citrusy

Najlepším zdrojom Céčka sú práve citrusové plody, kvasená kapusta alebo kivi. Tieto potraviny ho obsahujú najviac. Ak by ste si pridali citrónovú šťavu do horúceho nápoja, tak by sa mohol vitamín C znehodnotiť. Ideálne je, ak si každé ráno počas chrípkového obdobia doprajete vodu s citrónom. Aj keď je jednoduché dopĺňať vitamín C v podobe tabliet, tak je to vždy lepšie prirodzenou cestou, a to zo stravy. 

Brokolica

Pre milovníkov zelenej zeleniny je dobrou správou, že ich pred chrípkou a prechladnutím ochráni aj brokolica. V jednej šálke surovej brokolice sa nachádza až 135 % z dennej dávky vitamínu C, 116 % dennej dávky vitamínu K a okrem toho obsahuje aj betakarotén, kyselinu listovú, draslík, fosfor a selén. Nájdete v nej aj dôležité antioxidanty. Aby ste zachovali čo najviac aktívnych látok, tak si brokolicu pripravte na pare.