Akú kávu pijem, takým som človekom? Alebo čo hovorí káva o typoch osobností

Akú kávu pijem, takým som človekom? Alebo čo hovorí káva o typoch osobností

Aj keď leto je skôr o miešaných nápojoch ako o káve, napriek tomu je káva najpopulárnejším nápojom na svete, bez ktorého si svoj deň nevie predstaviť väčšina ľudí. Vedeli ste však, že druh kávy, ktorý si najčastejšie objednávate, vypovedá niečo aj o tom, akým typom človeka ste?

Akú kávu pijem, takým som človekom? Alebo čo hovorí káva o typoch osobností
(zdroj: unsplash.com)

Jedno flat white, prosím

Čo na vašom stole pristane v kaviarni ako prvé – espresso, laté alebo capuccino? Experti na reč tela a detekciu správania robili výskum aj ohľadom pitia kávy a dospeli k zaujímavým výsledkom. Keďže v dnešnej dobe si už v predajni s kávou môžete naozaj dať čokoľvek, začneme pri trochu pre naše podmienky netypickom, ale už v podstate zdomácnenom type kávy – flat white. Espresso doliate vyšľahaným mliekom s penou k nám v skutočnosti prišlo z Austrálie a Nového Zélandu. Milovníci tohto druhu kávy si údajne o sebe myslia, že sú sofistikovaní, pretože ide o kávu s výraznejšou chuťou. Sú zároveň cieľavedomí a dosť otvorení, občas až trochu arogantní.

Laté verzus espresso

Obľúbené laté, alebo verzia kávy pre tých, ktorí majú radšej mlieko, než kávu, je niečo uprostred. Pijú ho tí, ktorí chcú niečo jednoduché, nie sú veľmi dobrodružní a nemajú radi risk. Idú s prúdom a sú vďaka tomu šťastní. To, čo robia v živote, robia aj pri pití kávy – horúcim mliekom s trochou kávy predsa nemôžete nič pokaziť. Najpopulárnejšie espresso má tiež viac variant – to úplne najklasickejšie milujú ľudia s dobrodružnou a silnou povahou. Ak si dáte rovno dvojité, pravdepodobne máte pevný charakter, viete, čo chcete a nebojíte sa o to požiadať. Ste presne tým typom človeka, ktorý vojde do baru a dá si rovno panáka whiskey alebo rumu.

A čo tak čaj?

A nesmieme samozrejme zabudnúť ani na spomenuté capuccino. Údajne sú tí, ktorí ho obľubujú, trochu dobrodružnejšie typy, než milovníci laté, trochu viac zábavní a aj pripravení riskovať. Bývajú tiež celkom otvorení a vtipní. Milovníci mocha kávy, ktorých nie je až tak veľa, sú zasa zvyčajne veľmi extrovertní, spoločenskí, okázalí a často aj hluční. Snažia sa byť vždy centrom pozornosti a vyčnievať z davu. A čo ďalší trend z inej krajiny – americano? Tí, ktorí si dávajú túto čiernu kávu s väčším obsahom vody, sú odhodlaní, sústredení a starajú sa o seba, takže sú aj sebestační. Niekedy to hraničí aj so sebeckosťou. Nepijete kávu, ale čaj? Pijete tak najcivilizovanejší nápoj sveta. Ste zrejme uzemnení a vyrovnaní a ste presne tou osobou, ku ktorej si v určitú chvíľu chodia všetci po radu.

Dôležitá je správna príprava kávy, aby bola nielen chutná, ale aj zdravá. Klasický „turek“ je veľkou záťažou pre srdce a žalúdok. Odborníci v tom majú jasno, najlepší kávovar vybrali za nás, s týmito si dokonca pripravíte aj ďalšie nápoje ako horúcu čokoládu, čaj a iné.