Zápal močových ciest trápi hlavne ženy – ako ho vyliečiť?

Zápalom močových ciest si prejde počas svojho života väčšina žien. Vo veľa prípadoch je to veľmi nepríjemná a bolestivá choroba. Niekedy dokonca nebezpečná. Je to infekcia spôsobená mikróbmi a patrí medzi najčastejšie infekcie u ľudí. Ako vyliečiť zápal močových ciest čo najrýchlejšie?

Zápal močových ciest trápi hlavne ženy – ako ho vyliečiť? (Foto: unsplash.com)

Čo je zápal močových ciest a jeho príznaky

Zápal močových ciest majú na svedomí mikróby, ktoré je možné sledovať len pod mikroskopom. Väčšina zápalov je spôsobená baktériami, ale niektoré môžu mať pôvod vo vírusoch či hubách. Zápal môže prepuknúť v rôznych miestach močových ciest – obličkách, močovodoch, močovom mechúre alebo močovej trubici. Zvyčajne sa zápal týka močovej trubice a močového mechúra.

Príznaky súvisia s tým, kde konkrétne sa zápal nachádza. Medzi prejavy zápalu dolných močových ciest patrí pálenie pri močení, zvýšená frekvencia a naliehavosť močenia, zakalený a krvavý moč. Zápal horných močových ciest ovplyvňuje činnosť obličiek. Ak sa baktérie presunú z obličky do krvi, tak to môže dokonca ohrozovať život. Príznakmi sú bolesť v dolnej časti chrbta, zimnica, horúčka, nevoľnosť či zvracanie.

Liečba zápalu močových ciest

Liečba zápalu súvisí hlavne s príčinou jeho vzniku. Odporúčame navštíviť lekára, ktorý z výsledkov stanoví diagnózu. Zápal spôsobený baktériami sa lieči antibiotikami. Vírusový zápal sa lieči antivirotikami a plesňové infekcie močových ciest sa liečia antimyotikami. Vyliečiť zápal domáce prostriedky nevedia, no dokážu zmierniť príznaky. Dôležité je piť dostatočné množstvo vody, brusnicový džús a hlavne dostatok oddychu.