Tip na výlet na Záhorí

Tip na výlet na Záhorí

Hľadáte nenáročný tip na výlet v prírode? Malé Karpaty na západnom Slovensku ponúkajú niekoľko zaujímavých možností. Pri návšteve Záhoria jednoznačne odporúčame navštíviť Plavecký hrad. Zrúcanina situovaná na vápencovom vrchu očarí milovníkov prírody a čarovných výhľadov na široké okolie.

Tip na výlet na Záhorí
Tip na výlet na Záhorí (zdroj: komerčný článok)

Výstup na Plavecký hrad začína z obce Plavecké Podhradie, odkiaľ vedie turistická trasa. Dostupnosť do dediny je možná autobusovými spojmi, autom či bicyklom, keďže toto prostredie je ideálne aj pre cykloturistiku. Začať môžete priamo z obce, kde treba sledovať modrú turistickú značku alebo z parkoviska na lúke, odkiaľ začína turistická trasa lesnou cestou. Síce je výstup po celý čas s miernym stúpaním, no netrvá dlho. Cesta od parkoviska na lúke až k hradu vám zaberie približne 30-45 minút.

Tento nenáročný tip na výlet vás obohatí nielen o historické poznatky

Dozviete sa o Plaveckom hrade, ktorý bol postavený v 13. storočí, ale aj o nádherné výhľady na malokarpatskú panorámu. Prechádzka pomedzi ruiny hradu ponúka možnosť spoznávať jeho zákutia a históriu. Hrad pôsobil ako kráľovská pohraničná pevnosť až do 16. storočia, kedy ho prestavali na renesančnú pevnosť. V 17. storočí ho však ostreľovalo cisárske vojsko, ktoré hrad zničilo. Dodnes je však Plavecký hrad pomerne zachovalý a prebiehajú na ňom konzervačné práce. V hornom objekte hradu nájdete informačnú tabuľu s popisom jednotlivých objektov, ktoré môžete pozorovať v okolí a vybrať si ich ako ďalší tip na výlet. Užijete si výhľady na Záruby, zrúcaninu Ostrý Kameň a ďalšie objekty v Malých Karpatoch. Ako na dlani sa vám predstaví obec Plavecké Podhradie a v diaľke zazriete aj dedinku Sološnica.

V blízkom okolí hradu je situované Keltské hradisko Pohanská osídlené už v praveku, kde vybudovali tzv. oppidum. Okrem pekných výhľadov tu môžete obdivovať aj faunu a flóru, či niekoľko jaskýň. Zaujímavou je Plavecká jaskyňa, ktorá bola v 19. storočí ako prvá jaskyňa na Slovensku sprístupnená verejnosti. Dnes ju môžete navštíviť počas Dňa otvorených dverí (zvyčajne v zime na prelomov rokov) alebo po dohode s jaskyniarmi. Ak máte záujem nájsť ďalší nenáročný tip na výlet inšpirujte sa výberom rozhľadní situovaných v okolí Záhoria.

Komerčný článok