Čučoriedky a ich účinok na zdravie – prečo ich zaradiť do jedálnička?

Zavárame ich, necháme si ich zamrazené alebo ich jeme priamo, surové. Vieme z nich pripraviť koláče, nepečené torty, pridávame ich k raňajkám a sú chutné aj samostatne. Čučoriedky sú veľmi obľúbené a výhodou je, že ich vieme vypestovať aj u nás. Viete aj o ich pozitívnych účinkoch na zdravie? Alebo to, že obsahujú množstvo antioxidantov? O zložení čučoriedok a ich účinkoch na zdravie vám priblížime v dnešnom článku.

Čučoriedky a ich účinok na zdravie – prečo ich zaradiť do jedálnička? (Foto: pixabay.com)

Zloženie čučoriedok

Okrem vysokého obsahu antioxidantov, čučoriedky obsahujú aj množstvo karoténov, vlákniny a vitamínu C. Toto bobuľovité ovocie má až  85 % vody. Čo určite tiež mnohých poteší, tak majú veľmi málo kalórií. Keď zjete celý jeden pohár čučoriedok, tak prijmete 84 kalórií. Zloženie vitamínov v čučoriedkach je nasledovné – obsahujú vitamín A, E, kyselinu listovú, vitamín C, dusík, vápnik, draslík, horčík, fosfor, železo a zinok.

Ich pozitívny vplyv na zdravie

Namiesto toho, aby ste užívali tabletky alebo lieky, tak pri hnačke veľmi účinne pomáhajú čučoriedky. Keďže majú antibakteriálne účinky, tak sú aj veľmi účinné voči mikroorganizmom, ktoré hnačku spôsobujú. Na tieto účely sa väčšinou používajú vysušené plody alebo listy. Sú tiež najlepším liekom voči stresu, účinné látky v čučoriedkach majú upokojujúci vplyv na nervový systém. Hlavne počas zimného obdobia vám čučoriedky pomôžu zlepšiť imunitu, takže budete chránený pred chrípkou a inými prenosnými ochoreniami.

Zabraňujú tiež šíreniu bakteriálnej nákazy, ktorá sa močovým mechúrom dostáva do tela a spôsobuje zápal močových ciest. Čučoriedky bojujú proti týmto infekciám a zápalom močového mechúra. Rovnako aj znižujú vysoký krvný tlak, chráni mozog pred následkami stresu a môžu znížiť riziko ochorenia mozgu v súvislosti so starnutím.