Aká je správna technika pre nordic walking? + Tipy na tréningy

I keď tento šport vyzerá jednoducho, má niekoľko pravidiel. Základom severskej chôdze je skrížený pohybový vzorec – ruky sa pohybujú opačne ako nohy. Napríklad pravá noha robí krok dopredu a súčasne ľavá ruka zapichuje palicu pred sebou.

Pozor si však dajte aj na správne držanie tela. Pri severskej chôdzi by ste mali mať vystretú chrbticu a telo by ste nemali mať napäté ani úplne uvoľnené, ale skôr v takom pružnom móde. Je to aj spôsob, ako predísť nepríjemným kŕčom a možným bolestiam po cvičení.

Pohyb rúk musí vychádzať z ramena, nie z lakťa, snažte sa teda mať ruky iba mierne pokrčené. Kolená neprepínajte, ale nechávajte ich mierne ohnuté. V neposlednom rade nezabúdajte pravidelne dýchať – nádych nosom a výdych ústami.

Tipy na tréningy

Ešte pred tým, ako sa pustite do severskej chôdze, naštudujte si správnu techniku chodenia. Ak ju máte zvládnutú, na začiatok odporúčame chodiť jeden až dvakrát týždenne po dobu 10 až 15 minút.

Postupne zvyšujte dĺžku chôdze o 5 minút, pričom keď sa dostanete na 45 – 60 minút, frekvenciu tréningov zvýšte na 3 za týždeň. Takto pokračujte ďalej, až kým sa nedostanete na 5 – 6 tréningov týždenne po 1 a viac hodinách.

Foto: unsplash.com