Ste skôr tradičný, alebo moderný rodič? Alebo čo je vo výchove správnejšie

Ste skôr tradičný, alebo moderný rodič? Alebo čo je vo výchove správnejšie

Byť rodičom je asi jedna z najkrajších vecí na svete. Prináša však aj mnoho úskalí a problémov, ktorými si každý musí prejsť sám, akokoľvek dobre by to s radami vaši rodičia a známi mysleli. Vaša výchova sa navyše odrazí v správaní vášho dieťaťa, ktoré začne rovnaké reakcie zavádzať aj do svojho života. Ako to teda s výchovou nepokaziť?

Ste skôr tradičný, alebo moderný rodič? Alebo čo je vo výchove správnejšie
(zdroj: unsplash.com)

Nebolo to len o fyzických trestoch

V súčasnosti sú in predovšetkým moderné techniky rodičovstva, ktoré sú však v rozpore s tradičnou výchovou, ktorú sme dostali od našich rodičov my. Keď sa povie tradičná výchova, ako prvé si asi predstavíme žiadne odvrávanie, poslúchanie príkazov, používanie fyzických trestov a emocionálne vydieranie. Znie to síce skôr negatívne, ale tradičné rodičovstvo má aj svoje výhody. Vštepuje deťom zručnosti, spôsoby a hodnoty, ktoré im umožnia stať sa zodpovednými dospelými, užitočnými členmi spoločnosti a prínosom pre svoje budúce rodiny.

Iné trendy vo výchove – iné deti?

Rodičovské techniky sú pre rozvoj detí veľmi dôležité, nech už sú akékoľvek. Moderné rodičovstvo je v porovnaní s tým tradičným miernejšie. Niekedy môžu poskytovať deťom až príliš veľa slobody a voľnosti. V modernom svete je dobré byť flexibilný pri prijímaní zmien, čo platí aj pri rodičovstve. Ideálne moderné rodičovstvo je o uvedomovaní si potrieb a pohodlia dieťaťa s účelom vychovať inteligentného, morálneho jedinca, ktorý má so svojimi rodičmi blízky vzťah. Čo sa teda oproti minulosti zmenilo? Mamičky už dnes nečítajú knihy, skôr navštevujú kurzy. Na „materskej“ čoraz častejšie zostávajú aj otcovia. Dieťa sa nenecháva plakať v postieľke, ale zaspáva medzi rodičmi. Rodičia niekedy zvolia homeschooling, čo bolo za našich čias ešte hudbou ďalekej budúcnosti. Uspávajú pomocou aplikácii namiesto rozprávok a kočíky sa nahradili šatkami na nosenie.

Tradičné alebo moderné, no hlavne efektívne

Ak sa stále neviete rozhodnúť, či sú lepšie tradície, alebo moderný pohľad na svet, vyskúšajte zlatú strednú cestu. Rodičovstvo totiž nemusí byť len tradičné alebo moderné, ale malo by byť predovšetkým efektívne. Základnými princípmi takéhoto rodičovstva sú úcta a rešpekt, dostatok spoločnej zábavy, povzbudzovanie, vyjadrovanie a prejavy lásky a radosti a premena negatívneho na pozitívne. V neposlednom rade by mal fungovať aj princíp sociálnej rovnosti medzi rodičmi a deťmi a princíp demokracie. Do úvahy musíte vziať aj to, že každé dieťa, aj to vaše, je individuálna bytosť, ktorá má vlastné potreby. Naučte sa teda aj to, čo naňho platí a čo mu vyhovuje.